Galerie / download

Jost Amman

Jost Amman

04. 09. 2009 09:38

Jost Amman (* 13. června 1539, Zürich, Switz. Zemřel 17.března 1591, Nürnberg, Bavorsko Německo) byl švýcarský umělec, slavný hlavně díky jeho dřevořezům, které dělal hlavně pro knižní ilustrace.
Amman se narodil v Curychu jako syn profesora klasiky a logiky. Sám byl dobře vzdělán. Z té trochy, které o něm víme, je známo, že se přestěhoval do Norimberku v roce 1560, kde žil až do jeho smrti v březnu 1591. Pracoval nejprve s Virgil Solis, pak se stal předním výrobcem knižní ilustrace. Jeho produktivita byla velmi pozoruhodné. Podle prohlášení jednoho ze svých žáků, že kresby které vytvořil během období čtyř let by mohli vyplnit vůz na seno. Velké množství jeho původních výkresů jsou Berlíně. Je mu připisováno kolem 1500 výtisků. Byl jedním z posledních velkých výrobců dřevorytů pro knihy, neboť během své kariéry měly rytiny postupně převzít tuto roli. Přestože stejně, jako většina umělců na dřevoryt, i on si běžně nechal dřevěné bloky vyrábět specialistou, někdy si bloky vyráběl i sám, jak naznačuje brk a nůž v jeho podpise na tiscích.
Série rytin králů Francie, s krátkými životopisy, se objevily ve Frankfurtu v roce 1576. Také vyrobil mnoho dřevorytů k ilustraci Bible, zveřejněné ve Frankfurtu Sigismundem Feierabendem a také třeba Panoplia Omnium Liberalium Mechanicarum et Seden-tariarum Artium Continens - 115 rodových talířů.
Amman se vyznačuje poměrně správnou a přesnou kresbou s vymezením podrobností dle skutečnosti dané doby.

Fotogalerie dřevorytů Josta Ammana
 

zpět