Svátky

Jom ha-Zikaron

Jom ha-Zikaron

08. 05. 2009 08:11

Jom ha-Zikaron (hebrejsky: יום הזיכרון, celým názvem יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל) je den vzpomínek na padlé vojáky Izraele. Slaví se 4. ijaru, v předvečer izraelského dne nezávislosti. Při tomto vzpomínkovém dni se v celém státě ve všech armádních budovách, většině synagog, škol a hřbitovů konají vzpomínkové obřady. Při těchto obřadech (náboženských i sekulárních) se vzpomíná na všechny vojáky, kteří padli při obraně Izraele od 1. arabsko-izraelské války (1948 – 1949) až do dneška. Rovněž se vzpomíná na všechny oběti teroristických útoků. Státní televize vysílá pořady připomínající padlé a rozhlasové stanice hrají písně s válečnou a protiválečnou tematikou. Zábavní podniky mívají většinou v tento den zavřeno. V osm hodin večer a v jedenáct hodin ráno se pak rozezní sirény a ohlásí dvě minuty ticha za padlé.

Sekulární aspekt

Pro většinu sekulárních Izraelců je tento den vzpomínkou na padlé, zvláště pak pokud mají mezipadlými někoho ze svých blízkých. Řada Izraelců v ten den navštěvuje hřbitovy i neformálně a mimo rámec oficiálních vzpomínkových akcí, aby uctili památku svých blízkých. Hlavní vzpomínkové obřady se konají na Herzlově hoře v Jeruzalémě u hrobu Theodora Herzla a na tamním vojenském hřbitově (který je izraelským národním vojenským památníkem, podobně jako vojenský hřbitov na pražských Olšanech nebo Arlington ve Washingtonu v USA).

Náboženský aspekt

Pro nábožensko-sionistické kruhy je Jom ha-Zikaron dnem, kdy se v některých synagogách odříkávají smuteční modlitby (El male rachamim - Bože plný slitování), v řadě izraelských i diasporních synagog se říká modlitba za vojáky Izraelských obranných sil.

Opozice vůči Jom ha-Zikaron

Jom ha-Zikaron je velmi často bojkotován izraelskými Araby (izraelští Arabové neslouží v izraelské armádě) a rovněž i antisionistickými ultraortodoxními (Charedim) židy. V devadesátých letech se stalo, že na Jom ha-Zikaron napadli někteří antisionističtí charedim shromáždění nábožensko-sionistických organizací u Západní zdi.

Literatura:
Encyclopedia Judaica by Cecil Roth (Editor), Coronet Books Inc. ISBN 9650702040
Gilbert, M. Izrael - dějiny. BB art 2002, ISBN 80-7257-740-9
 

zpět