Alefbet - hebrejská abeceda

Reš

13. 02. 2010 10:00

ר

Reš je dvacátým znakem. Vyslovujeme ho jako R a jeho gematrie odpovídá dvěma stům. Jeho původní i symbolický význam znamená hlavu /mysl/. Ačkoli je to jeden z posledních znaků alefbetu, v judaismu je považován za „velké zvíře". Vždyť v originálním zápisu Tóry následuje hned po Bet! Také je mu hodně podobné:

ב = Bet ר = Reš

Biblická zpráva o stvoření, jak ji známe z překladu Kralických:
Na počátku....(stvořil....), zní v hebrejštině: Berešit bara Elokim ...
Můžeme ji ale číst také jako Be-REŠ... JUD - TAW bara Elokim. Tradice vypráví, že než došlo ke stvoření, B-h si všechno (jako správný řemeslník, který dvakrát měří a teprve potom řeže) promyslil v duchu a teprve potom přikročil k samotnému aktu stvoření. Výraz: be REŠ JUD TAW bara Elokim bychom tedy mohli přeložit také jako: H-spodin ve své mysli stvořil všecko /Taw/ pomocí deseti. /10 = číselná hodnota znaku Jud/. Proto ta úcta.
U znaku Bet jsme si tuším také říkali, že jeho tvar vypráví příběh o tom, jak B-ží Jud letí prostorem takříkajíc v „ústrety" člověku, až v okamžiku Berešit, v okamžiku stvoření dopadne na „tvrdou realitu tohoto dolního světa" (na dolní břevno Bet.) Odmyslíme-li si je, zůstane nám právě jen ta „cesta letu Jud", tj. tvar znaku Reš.
Podívejme se také na „vývoj" dvojky od Bet až k Reš. Bet je smysl a podstata „skutečností" tohoto „dolního světa". Je to dům a smysl toho co vnímáme lidskými smysly. Ovšem hlubším smyslem „reality" je neoddiskutovatelný fakt, že to všechno vzešlo a zároveň také svědčí o laskavé B-ží dlaní Kafk /vyšší dvojka; Kaf = 20/, která však byla „předpřipravena" kdesi dávno-šero-prapravěku v mysli Všemohoucího /Reš/!!! I tvarově se nám „materie" -- tj. dolní břevno původního Bet čím dál víc vytrácí:

ב - Bet (břevno jako poleno), כ - Kaf (břevno ještě patrné ale již tolik neční), ר - Reš (po břevnu ani památky)


Hebrejské pexeso ke stažení ZDE

Symbolika hebrejského jazyka k poslechu:
Kof - Reš - Šin - TavAutor: Achab
 

zpět