Alefbet - hebrejská abeceda

Kuf

13. 02. 2010 09:52

ק

Osmnáctým znakem alefbetu je ouško jehly -- Kuf. Tohle ouško je takový malý háček. Na ucho (neboli sluchem) se bude chvíli plést s Kaf. Tvarově ovšem ne. Protože Kaf je přeci vyduté bříško „lžíce" alias „dlaň schystaná k nabrání vody", kdežto Kuf je jakoby Kaf k vpředu doplněné o jakési „stékající" Jud. Jejich hebrejské názvy si možná zapamatujeme díky pomůcce lžičKA - KAF; oušKO - KOF. Nejlepším vodítkem nám však bude tvar, fantazie a příběh. Podíváte-li se na Kof q pozorně, skutečně do jisté míry připomíná horní konec jehly. A teď dobrý pozor. Vzpomínáte, co říká Ježíš v Novém zákoně na adresu bohatců? Snáze projde velbloud uchem jehly, nežli bohatý do království nebeského... A teď zpátky k alefbetu, který musel Ježíš pochopitelně znát, jako když mrská. Byl to ostatně taky Hebrej. Gimel /velbloud/ je přece bytost. Lidská „gimelná" bytost.. A ouško jehly je podle tradice svatost. Jak se to najednou rýmuje. Spíše se „gimelná" bytost dopracuje svatosti, než-li ten, kdo lpí na materii, jakéhokoli duchovního pokladu.... (I snědl jsem slova knihy té, a aj, byla jako med sladká... Nezačínají chutnat už i vám?).
Dokonce můžeme jít ještě o kousek dál. Co kdyby Kof bylo nejen ouškem jehly, ale i ouškem háčku na udici - Cade, které jsme poznali předtím?

háček udice na "Nun" - צ  --- pomyslná udice ק  (ouško k jejímu navlečení...)

Že by snad spravedlivý -- * cadik byl nějak tajemně spojen se svatostí? ... Kof dnes vyslovujeme jako české K a jeho gematrická hodnota odpovídá stovce.


Hebrejské pexeso ke stažení ZDE

Symbolika hebrejského jazyka k poslechu:
Kof - Reš - Šin - TavAutor: Achab
 

zpět