Ghetta, budovy a instituce

Mikve

12. 05. 2009 10:30

Mikve (hebrejsky: מקווה, doslova „sebrání“ nebo „shromáždění vody“), v češtině známá také jako Židovská rituální lázeň, je nádrž s přírodní vodou, která slouží k rituálnímu očištění. Mikve by měla pojmout nejméně 762 litrů vody a měla by být dost hluboká, aby umožnila dospělému úplné ponoření. Ve starověkém Izraeli používali mikve kněží k rituální očistě před službou v Jeruzalémském chrámu. V současné době mikve slouží pro očistu ženy po menstruaci, po porodu či jiném krvavém výtoku. Ponoření do mikve je také nezbytnou součástí konverze k judaismu (musí jej podstoupit jak mužští, tak ženští konvertité).
V mikvi se dále košerují některé druhy nádobí vyrobené nežidovském prostředí před použitím v židovské kuchyni. Muži chodí do mikve zpravidla pouze v období vysokých svátků (Roš ha-šana a Jom kipur) za účelem duchovní přípravy a očisty před těmito významnými židovskými svátky. Chasidští muži chodí za stejným účelem do mikve dokonce i v předvečer šabatu.
K ženské sekci současné mikve je často připojen kosmetický salón nebo kadeřnictví.
V minulosti byly mikve umísťovány do sklepů domů sousedících s modlitebnami. Tyto kamenné nádrže byly napájeny podzemními prameny, protože musely mít přirozený přítok a odtok vody. O zákonech rozhodujících o tom, jak se budují rituální lázně a jakého typu vody je možno použít, pojednává traktát Mikva'ot v Mišně.
Ve Izraeli bylo nalezeno několik mikví, které odpovídají stejným halachickým předpisům jako současné rituální lázně.

Mikve v Česku

V Česku se dochovalo několik starých židovských lázní, jsou ale využívány převážně jako turistické atrakce. V Boskovicích na Blanensku byla náhodně objevena lázeň zasypaná uhlím. Po částečné rekonstrukci byla zpřístupněna turistům. Zasypaná mikve byla objevena při stavbě činžovního domu v Mikulově na Břeclavsku. Rituální lázeň byla rovněž objevena ve sklepení domu ve Všerubech na Domažlicku.
V Lázních Kynžvart, dům New York (kulturní památka v rekonstrukci), je dochovalá mikve, která byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2008. Dochovala se i rituální lázeň ve Znojmě, nevyužívaná od roku 1454, v Dobrušce na Rychnovsku nebo u Pinkasovy synagogy v Praze.
V Česku slouží Židům k očistné lázni dvě mikve; jedna v Praze (nachází se v sousedství Pinkasovy synagogy) a druhá od října 2006 v Brně. Vznikla ve sklepních prostorách domu na třídě kapitána Jaroše patřícího židovské obci. Musela být vybudována nově, neboť žádná historická lázeň se v Brně nedochovala.
 

zpět